Motor Yağı 

Motor aracın en temel parçalarından biridir. Sistemin çalışma mekanizmasını kontrol etmekle birlikte güçte üretmektedir. Bu nedenle yapısı gereği her zaman bakımlı ve doğru çalışmalıdır. Motor yağı da bu alanda kullanılan özel malzemelerden biridir. Sistemin kontrolü ve yapısı ile birlikte genel araç sürüş kontrollerinde istenileni elde etmek amacı ile bu yağ sistemlerine dikkat edilmeli ve motora en uygun olan ürün seçilmelidir. 

 

Motor Yağı Çeşitleri 

Motor aracın beyni olarak kullanılan özel parçalardan biridir. Tüm sistemin bağlı olduğu ve çalışmanın gerçekleştiği bu alan tüm her şeyi belirler. Ancak tek başına bakmamak ve diğer parçalarında çalışma da katkısını unutmamak gerekmektedir. Sistemlerin tam anlamıyla çalışması ve motorun sağlığının korunması için motor yağı kullanılmaktadır.

Motor yağı kendi içerisinde birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. İlk olarak viskozitesine göre ikinci olarak ise yapısına göre ele alınması gerekmektedir. Bu noktada motor yağı çeşitleri incelendiğinde ise karşımıza araç yapısına göre ürünler çıkacaktır. 

Viskozitesine göre yağ çeşitleri, araç üreticilerinin motor sistemlerine göre belirlenen bir yağıya sahiptir. Türkiye içerisinde genel olarak 0W-40 kullanılması önerilmektedir. Bu noktada genel olarak viskozitenin hangi sıcaklığa kadar bir koruma sağladığına bakılmaktadır. Koruma noktasında viskozite değeri ya da araç motor değerine göre 5 30 motor yağı gibi ürünler kullanılması gerekmektedir. 

Yapısına göre ise motor yağı çeşitleri dört farklı alanda incelenebilmektedir. Mineral motor yağı, en yaygın türlerden biridir. Basit motor tasarımına sahip olan tüm araçlarda kullanılan bu ürün, ham petrol içerisine eklenen katkı maddeleri ile üretilmektedir. Bu noktada aşırı önerilmemekle birlikte düşük motor yapılarında kullanılabilir. Aracın yapısına göre kullanacağınız 5 40 ya da 15 40 motor yağı gibi ürünlerle istediğinizi elde edebilirsiniz. Bu noktada motor yapısını bilmek en önemlisidir. 

Sentetik yağlar, motor için önemli olan yağ çeşitleri arasında yerini almaktadır. Hem koruma sağlayan hem de ekonomik olan bu yağ sistemi, yüksek direnç sağlar ve aşırı sıcaklıklarda da koruma sağlar. Diğer yağ karışımlarına göre de bu sistem daha fazla saflık içermektedir. Saflık noktasında motorun kontrolü ve bilinen değerleri üzerinde bir çalışma yapılmadır. Sistem bakımından 10 40 motor yağı her motor için uygun değildir. 

Son olarak ele alacağımız motor yağı çeşidi ise yüksek kilometre yağıdır. Bu yağ aracın 200 bin kilometreye ulaşması sonrasında kullanılmaktadır. Motor sağlığını korumak ve gerekli koşullara karşı dirençli olmasını sağlamak amacıyla oldukça önemli bir durum teşkil etmektedir. 

 

Motor Yağı Markaları 

Motor sistemi belirli parçaların bir arada çalışması ve aracın güç oluşturması ile kendini göstermektedir. Araç hareketinde, yapının kontrolünde parçanın önemi büyük olması nedeniyle bakımı da bir o kadar önemlidir. Bu noktada kullanılacak yağ sistemleri ve motor yağı markaları da bir o kadar önem taşımaktadır. 

Motor yağı markaları içerisinde genel olarak birçok farklı marka sayılabilmektedir. Bu markalar alanında en iyi olmakla birlikte sektör içerisinde bilinirliğe sahiptir. Ancak alımlarınızda marka odaklı her ürünü almanız da doğru değildir. Markanın motorunuzun yapısına en uygun olan ürünü almanız gerekmektedir. Marka noktasında da her zaman aracınıza uygun bir ürün almalısınız. 20 50 motor yağı kullanan bir araç için 5 40 ürün almanız doğru olmayacaktır. 

Marka çerçevesinden bakıldığında Castrol genellikle ilk sırada yer almaktadır. Marka bilinirliği ve kalitesini kanıtlaması nedeniyle önemli bir üründür. Motor yağı markaları sırasıyla, Shell, Mobil, Motul, Elf, Petrol Ofisi, Liqu, Moly olarak söylenebilir. Tüm bu markalar aracınız için en iyi ürünü üretmekle birlikte doğru bir koruma oranı da sağlamaktadır. 

 

Motor Yağı Fiyatları 

Motor ateşleme sisteminin devreye girmesi ile birlikte çalışmaya başlar. Çalışma süresi içerisinde hem parça yapısının korunması hem de daha iyi bir performans göstermesi için de ürüne gereken bakımın yapılması gerekmektedir. Bu noktada bakım yağları oldukça önemlidir. Motor yağı olarak bilinen bu sistemler, aracın performansı üzerinde büyük oranda etkilidir. 

Ürün alımları sırasında ilk olarak marka bilinci, ardından ise fiyat gelmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise motor yağı çeşitleridir. Çeşitler yalnızca farklı kategorileri oluşturmaz. Aynı zamanda motora uygun olarak üretimi de kapsar. Bu nedenle motor yapısı ve gücü ne ise ona uygun olarak ürün almanız en doğrusu olacaktır. 

Otolye, Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak sizlere hizmet vermektedir. Sistemimizde yer alan tüm ürünler ve sistem parçaları daha iyi bir araç kullanımı elde etmeniz için gerekli olan ürünlerdir. Araç arızalarında yedek parça bulabileceğiniz gibi sistemimiz içerisinde bakım ürünlerini de bir arada bulabilir ve güvenle kullanabilirsiniz. Sistemimizde yer alan motor yağı fiyatları gibi tüm ürün fiyatlarımız bayilerimiz tarafından özel olarak belirlenmektedir. Bu nedenle net bir rakam vermemiz doğru değildir. Ancak sistemimiz içerisinde yer alan fiyat karşılaştırma özelliği ile aradığınız ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. 

 

Motor Yağı Değişimi 

Motor yağı bir profesyonel tarafından değiştirilmesi gereken sistemlerden biridir. Araç içerisindeki konumu nedeniyle değişim sırasında oluşabilecek durumlar nedeniyle değişim işlemleri en doğru şekilde işlem yapılması gerekmektedir. Motor yağı değişimi sırasında da bu nedenle profesyoneller tarafından işlem yapılması gerekmektedir. 

Değişim sırasında ilk olarak aracın sabitlenmesi gerekmektedir. Sabitlenen araç kriko vasıtasıyla araç kaldırılır. Motor yağı değişimi öncesinde tahliye için bir alan hazırlanır ve içerde bulunan eski yağ boşaltılır. Ardından yağ kapağı yerinden sökülerek, yağ karteri bulunur. Tahliye işlemlerinden sonra yağ tapası yerinden çıkartılır ve yeni yağ eklenir. Tüm parçalar yerine geri takıldıktan sonra araç test edilir. Sorun çıkmaması halinde teslimi yapılır. 


 • 10W30
 • 0W20
 • 0W30
 • 0W40
 • 10W40
 • 10W60
 • 15W40
 • 20W50
 • 5W20
 • 5W30
 • 5W40
 • Motor Yağı
%8

MOTOR YAĞI 10W30 7 LT ( PAKET ADEDİ 3 LÜK ) BM BM

 • BSG BSG 99-999-0...

Premium  1 Günde Kargo

178.40TL

%13

PERFORMANCE VICTORY FE 10W30 7L TOT MOTOR YAĞI BM BM

 • TOTAL TOT 197810

Orijinal  1 Günde Kargo

288.55TL

%14

MOTOR YAĞI 10W30 1 LT ( PAKET ADEDİ 20 LİK ) BM BM

 • BSG BSG 99-999-0...

Premium  1 Günde Kargo

30.96TL

%10

RUBIA TIR 8900 FE 10W30 175K TOT MOTOR YAĞI

 • TOTAL TOT 194271

Orijinal  1 Günde Kargo

642.52TL

%14

MOTOR YAĞI 10W30 105 LITRE

 • BSG BSG 99-999-1...

Premium  1 Günde Kargo

326.16TL

%17

MOTOR YAĞI 10W30 4 LITRE

 • BSG BSG 99-999-0...

Premium  1 Günde Kargo

132.39TL

%15

MOTOR YAĞI 10W30 5 LITRE

 • BSG BSG 99-999-0...

Premium  1 Günde Kargo

163.07TL