Devirdaim Pompası Nedir ve Değişimi Nasıl Yapılır? | Otolye.com

 

Devirdaim Pompası

Devirdaim pompası aracınız için stratejik bir öneme sahiptir. Belirli periyodlarda değiştirilmesi gerekmeyen fakat dikkat edilmesi gereken bir parçadır. Bu yazımızda devirdaim pompası nedir, devirdaim pompası fiyatları, devirdaim pompası değişimi nasıl yapılır v.b soruları sizler için yanıtlayacağız.

 

İçindekiler

 

Devirdaim pompası nedir?

Devirdaim pompası nasıl çalışır? 

Devirdaim pompası çeşitleri

Devirdaim pompası ne zaman değiştirilir?

Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır?

Devirdaim pompası tamir edilir mi?

Devirdaim pompa fiyatları

Devirdaim pompası değişimi nasıl yapılır?

. 


Devirdaim pompası nedir?


Devirdaim pompası motorun sıcaklığını düşürmek ve belirli bir derecede sabitlemek için soğutama sistemi içerisinde kullanılan bir parçadır. Devirdaim pompası soğutma sistemi içindeki suyun sürekli dolaşım yapmasını sağlar, bu yüzden adına devirdaim pompası denir. 


Devirdaim pompası nasıl çalışır?


devirdaim pompası, bir otomobil motorunun çalışması için stratejik öneme sahiptir. Çünkü soğutucunun motor bloğu, hortumlar ve radyatör içerisinde hareket etmesini sağlar ve en uygun olan çalışma sıcaklığını korur. Krank mili kasnağından bir kayış yardımı ile alınan güç ile çalışır. 

Bir otomobilin devirdaim pompası, soğutulmuş suyu otomobilin motoruna ya da motor tarafından ısıtılmış suyu radyatöre göndermek için çark bıçakları ve merkezkaç kuvveti kullanır.

Motor suyu devirdaim pompasının etrafından aktıktan sonra, radyatöre, doğru ilerler. Radyatörün petekleri üzerindeki havanın hareketi ile su soğutulur. Soğuyan su hortumlar yardımı ile radyatörden çıkar ve işlemin başladığı su pompasına geri gider.

 

Devirdaim pompa çeşitleri


Araçların motor teknolojilerine göre farklı devirdaim pompaları kullanılmıştır. Devirdaim pompasının ana görevi olan soğutma sıvısının sürekli olarak dolaşım sağlamsında bir değişiklik olmasa da pompaların tipi ve tasarımları farklıdır. Devirdaim pompaları 2 çeşittir.

Muhafazasız açık tip devirdaim pompaları: Bu tip devirdaim pompaları genelde triger setinin çalışma sistemine dahil pompalardır. Hareketini triger kayışından alır. Bu tip pompaları değiştirebilmek için triger kayışını sökmek gerekir. Bu yüzden işçiliği uzun ve zordur.


Muhafazalı kapalı sistem devirdaim pompaları: Muhafazalı pompalar hareket enerjilerini v kayışından alırlar. Bu pompalar triger sistemine bağlı değillerdir. Sökülmeleri ve değiştirilmesi daha kolaydır.

 

Devirdaim pompası ne zaman değişir?


Devirdaim pompası belirli periyodlarda değişmesi germeyen bir parça olsa da biz bunu belirli bir periyoda sokmalıyız. Devirdaim pompası normal şartlarda arıza belirtisi gösterdiği zaman değiştirilir. Fakat örnek vermek gerekirse aracınız 90.000 km’de ve triger seti değiştiriyorsunuz. Ustanız devirdaim pompasının iyi olduğunu söylüyor ve değiştirmiyor. Yapılan kontroller doğru olabilir ve devirdaim pompanızın değişmemesi gerekebilir. Fakat 20.000 km sonra devirdaim pompanız bozulduğunda ve değiştirmeniz gerektiğinde triger set değişimine ödediğiniz işçiliğe yakın bir işçilik ödemeniz gerekecek. Bu yüklü maliyetin altına girmemek için devirdaim pompasına bir periyot belirlememiz bizim için maddi anlamda bir artı olacaktır. Aracın triger seti değiştiğinde devirdaim pompasını da sete dahil edip değişimini sağlama çok mantıklı olacaktır. Bu şekilde hem kafanızda soru işareti kalmayacak hem de daha sonra karşınıza yüklü bir değişim işçilik ücreti çıkmayacak. Devirdaim pompası ne zaman değişmeli sorusunun cevabı bizce triger seti ile birlikte değişmeli. Önemli bir bilgi daha vermek istiyorum diyelim 80.000 km de devirdaim pompası anormal şekilde bozuldu ve değişmesi gerekiyor. Bu durumda aracınızın triger değişim km’sini kontrol edin. Triger değişim km’si 90.000 km ise devirdaim pompası ile birlikte triger setini de değişmek sizin için avantaj olacaktır. 10.000 km sonra triger değişimi için tekrar işçilik vermekten kurtulmuş olacaksınız. Aracınızın devirdaim pompasını değiştirebileceğiniz servisleri Otolye’de bulabilirsiniz.

 

Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır?

 

Bir aracın, arızalandığında hemen değiştirilmesi gerekmeyen bazı parçaları vardır. Devirdaim pompası bu parçalardan biri değildir. Pompanın motoru soğutmada oynadığı hayati rol nedeniyle, çalışmayı durdurursa, motorda yaşanacak tahribat çok kısa sürede oluşacaktır. Arızalı bir devirdaim pompasını değiştirmek hızlı ve kolay bir iş değildir, ancak biran önce değişimini sağlamak motorunuzu koruyacaktır. Devirdaim pompanızın arızalı olduğunu belirten işaretlere hep birlikte bakalım.

 

Sağlıksız Dolaşım

Devirdaim pompası, soğutma sıvısını radyatörün içinden ve motorun etrafından hareket ettirir. Hızla hareket eden su, içinden geçtiği hortum ve boruları ısıtır. Çok fazla ısı yüzünden bükülmüş, erimiş, kaynaşmış, kırılmış ve yapısal olarak tehlikeye girmiş bileşenler ortaya çıkabilir. Buna benzer sorunları gözle kontrol etmek mümkündür. 

Su kaçağı

Yakında arızalanacak bir devirdaim pompasının ortaya sergileyeceği durumlardan birisidir. Aracın ön tarafında dikkat çekici bir soğutucu sızıntısı olduğunu görürsünüz . Araba bir gece bekletildiyse ve turuncu, yeşil ya da mavi bir renk görürseniz (kullandığınız soğutucuya bağlı olarak) zeminde su birikintisi varsa, devirdaim pompasından kuşkulanın. Böyle bir problem ile karşılaşırsanız  size en yakın servise başvurun.

Sızıntı

Zaman içinde yavaş bir sızıntı olması, pompanın etrafında bir miktar atığın birikmesine neden olacaktır. Pompadan aşağı doğru giden soğutma suyu izlerini veya dış kısımda jelleşmiş soğutma suyu birikintisi olup olmadığına bakın. Ayrıca, pompanın etrafında çok miktarda pas oluşabileceğini ve yakından bakarsanız montaj yüzeyinde oyuklaşma (metalde küçük delikler oluşturan korozyon) veya kavitasyon (sıvıda boşluk oluşumu) görebilirsiniz. Bütün bunlar yavaş bir sızıntı olduğunu gösterir. Bu, hemen arızaya yol açmazken, düşük soğutma suyu koşulu (oldukça kötüdür) oluşturur.

Gürültü, Ses

Gevşek bir v kayışı, hızlanma ile birlikte artan bir sızlanma gürültüsüne neden olur. Bunun için v kayışı gergi rulmanını sıkmak veya gergiyi değiştirmek yeterli oalcaktır. Bununla birlikte, motorun önünden bir taşlama veya sürtme sesi duyuyorsanız, bu kötü bir rulman olduğunu ya da devirdaim pompanızın arızalı olduğunu gösterir. Motorun ön tarafında arıza verebilecek birçok rulman var, ancak her durumda sorunu onaylamak ve onarmak için hemen bir servise götürmelisiniz. 

Aşırı ısınma

Pompa arızalandığında motorunuz aşırı ısınır. Diğer olası belirtilerini farketmediyseniz, bunu not edin. “ Düşük Soğutma Suyu” ışığı yanarsa, aracınızı durdurun. Motorun soğumasını bekleyin ve hemen su ekleyin. Daha sonra büyük bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sıcaklık göstergesi normalin üzerine çıkarsa veya sıcaklık uyarı lambası yanarsa, aracınızı kenara çekip durdurun ve servisi arayıp durumu izah edin. 

Buhar

Radyatörünüzden veya kaputun altından duman veya buhar geliyorsa, motorunuz çok sıcaktır ve muhtemelen zaten çok fazla hasar görmüştür. Hemen aracınızı durdurun ve yardım çağırınSıcak soğutma sıvısı ve potansiyel olarak beklenmeyen diğer tehlikelerle ilgili olarak, etrafta dolaşmadan önce motorun soğumasını bekleyin.


Devirdaim pompası tamir edilir mi?


Motorlu araçlarda kullanılan devirdaim pompasının tamiratı ya darevizyon edilmesi mümkün değildir. Araçlarda kullanılan devirdaim pompalarının tamir takımları satılmamaktadır. Bunun sebebi pompanın pahalı olamamasından kaynaklıdır. O yüzden devirdaim pompaları arızalandığında direkt olarak yenisi ile değişimi sağlanır.

 

Devirdaim pompası fiyatları


Devirdaim pompaları araç marka model ve satın almak isteyeceğiniz devirdaim pompası markasına göre değişiklik gösterecektir. Piyasada bulunan çoğu araç mekanik devirdaim pompası kullanmaktadır. Fakat yeni modeller elektrikli devirdaim pompası kullanmaya başladı. Elektrikli devirdaim pompaları mekanik pompalara göre epeyce pahalı. Gelin şimdi size devirdaim pompaları ile alakalı ortalama bir fiyat bilgisi verelim. 100 tl - .1.800 tl aralığı aklınıza gelebilecek tüm araçların devirdaim pompası fiyatını karşılayacaktır. Bu fiyat aralığı sizi tatmin etmediyse eğer, aracınıza uygun olan  devirdaim pompasının fiyatını öğrenebilirsiniz.

 

Devirdaim pompası değişimi nasıl yapılır?


Bir su pompasının nasıl değişeceğini bilmek, bazı otomobil modellerinde ortalama 350 TL tasarruf sağlayabilir.

Ancak, bir devirdaim pompasını değiştirmek, biraz tasarruf etmekten fazlasını gerektirir. Doğru prosedürü ve diğer bileşenleri de değiştirmeniz gerekip gerekmediğini bilmeniz gerekir (herhangi bir sorun belirtisi göstermeseler bile). Aksi halde, onarımınız, işi ilk başta servise yaptırmaktan çok daha fazla ücrete mal olabilir.

Bir su pompasını değiştirmek, detaylara dikkat edilmesini gerektirir ve bunu planlama ve organizasyonla yapabilirsiniz.

Devirdaim pompası değiştirmenin zorluk derecesi, aracınızın markasına ve modeline (pompaya erişmek için kaç parçayı çıkarmak zorunda kalacağınız), kişisel araç onarım deneyiminize (fren balataları, termostatı, motor yağını, alternatörü, kayışları değiştirir misiniz) bağlı olarak değişecektir.. Uzmanlık seviyeniz ne olursa olsun, özellikle devirdaim pompasına ulaşmak için birden fazla parçayı sökmeniz gerekirse, aracınızın onarım el kitabını elinizde bulundurmak iyi bir fikirdir. Elinizde onarım el kitabı yoksa bir kopyasını çoğu otomobil parçaları mağazasında veya internetten bularak satın alabilirsiniz.

 Özel durumunuz ne olursa olsun, bu kılavuz aracınızdaki pompayı değiştirmenize yardımcı olacaktır.

1 Devirdaim pompasını çıkarma

Başlamadan önce, devirdaim pompanızın nerede olduğunu, kaç parçayı çıkarmak zorunda kalabileceğinizi (kayışlar, hidrolik direksiyon pompası, alternatör, klima kompresörü, montaj braketleri, radyatör fanı) önceden kontrol edin ve cihazınız için ihtiyacınız olan araçları toplayın. Ayrıca mümkünse yeni pompayı elinizde bulundurun; eski olandan çıkarmanız gereken tüm cıvataları bulmanıza ve doğru değiştirdiğinizden emin olmanıza yardımcı olabilir.

 
1. Aracınızı , ön tarafında rahatça hareket edebileceğiniz düz bir zemine park ediniz.

 
2. Motorun soğumasını bekleyin.

 
3. Vantilatör kablosuna (veya diğer bazı elektrikli bileşenlere) yakın olarak çalışmanız gerekirse, negatif ( (-) siyah) akü kablosunu çıkarın ve aküden uzak tutun.

 
4.Radyatörün altına bir tahliye kabı yerleştirin ve tahliye vanasını açın veya alt radyatör hortumunu ayırın. Tahliye edilen soğutucuyu tekrar kullanmayı planlıyorsanız (bir yıldan daha eskiyse değiştirmeniz doğru olacaktır), tavayı temizleyin ve güvenli bir yere koyun.

 
5. Devirdaim pompasına erişmenizi sağlayacak bileşenleri çıkarmaya başlayın. Radyatör fanı su pompasına monte edilmişse, uygun şekilde değiştirmeden önce radyatöre bakan tarafı işaretleyin. Bazı araç modellerinde, radyatör fanını çıkarmak için özel bir aparata ihtiyacınız olacaktır. .

 
6.Kayışları sökmeden önce (triger kayışı, tahrik kayışı), tekrar doğru şekilde takmak için kayış üzerine ve eksantrik dişlisinin üzerine işaretleme yapmanız çok önemlidir. Ve aşağıdaki önerilere dikkat edin:

Devirdaim pompasını çalıştıran bir tahrik kayışını veya v kayışını çıkartıyorsanız, varsa devirdaim pompası kasnağı cıvatalarını önce gevşetin. Daha sonra kasnağın çıkarılmasını kolaylaştırır. Cıvataları gevşetmek için, kasnak cıvatalarının ikisi arasına büyük bir tornavida sokarak kitleme yapın ve diğer cıvataları gevşetmeye başlayın.

Ayrıca, bazı modellerde, triger kayışını çıkarmanız gerekirse, değiştirmek için kayış gerdiricisini ve avara kasnağını / makaralarını çıkarmanız gerekebilir. Gerekirse doğru prosedür için onarım kılavuzunuzu kontrol edin. Motor zamanlamasını korumanız için eksantrik dişlisini kitlemeniz gerekecektir. Kitleme için uygun vida ya da kitleme aparatı kullanmanız gerekecektir.


 
7. Öğeleri çıkarırken, bunları çıkardığınız sırayla çalışma tezgahına veya benzer bir çalışma yüzeyine yerleştirin. Bu şekilde, onları yeniden takma zamanı geldiğinde, sadece sırayı tersten takip edersiniz. Gerçekten işinizi hızlandırır.

 
8. Devirdaim pompanıza erişim sağladığınızda, su pompasındaki hortum kelepçesini bir tornavida kullanarak gevşetin veya bir yay kelepçe tipine sahipse bir kelepçe pensesine ihtiyacınız olacaktır. (bazı modellerde, bir ısıtıcı hortum da su pompasına bağlanır).

 
9. Ardından, hortumu su pompası armatüründen ayırın. Pompadaki hortum contasını kırmanız gerekebilir. Bunun için hortumun etrafına bir atölye bezi sarın ve hortumu döndürmek için bir çift bağlantı pensesi kullanın.

 
10. Şimdi devirdaim pompanızı yerinde tutan cıvataları yavaş yavaş sökmeye başlayın.

Tüm cıvataları düzenli tutun. Pompa montaj cıvataları farklı uzunluklarda olabilir ve bazı uygulamalar cıvata yerine saplamalar kullanır.

Her bir cıvatanın konumunu not edin, böylece bunları uygun yerlerine monte edin; Aksi takdirde, yeni devirdaim pompanızı taktıktan sonra soğutma sıvısı sızıntısı olabilir. Bazı uygulamalarda, en fazla 8 cıvatayı çıkarmanız gerekebilir. Yeni devirdaim pompasına sahipseniz, kaç cıvatayı çıkarmanız gerektiğini kontrol etmek için bir göz atın.


 
11. Tüm montaj cıvatalarını çıkardıktan sonra, pompayı motor bloğundan dikkatlice ayırmaya çalışın. Pompa sıkışmış görünüyorsa, aşağıdakileri yapın:

Pompaya bir lastik çekiç veya bir tahta blok ile birlikte bir çekiç ile hafifçe vurun. Pompayı ayırmak için bağlantı yüzeyine tornavida sokarak kastırıp çıkarmaya çalışmayın, aksi takdirde montaj yüzeyine zarar verebilir ve yeni pompanın sızmasına neden olabilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, tüm montaj cıvatalarını çıkardığınızdan 2 kez emin olun. Yeni pompanızı, montaj cıvata deliği sayısı açısından kontrol edin. Gizli cıvataları gözden kaçırmak kolaydır. Veya araç tamir kılavuzunu kontrol edin. Devirdaim pompası değiştirme işlemi okuduklarınız üzere dikkat, el becerisi, tecrübe ve sabır gerektir.

 

Triger kayışını aynı anda değiştirmem gerekiyor mu?

1. Devirdaim pompasını değiştirmek için triger kayışını çıkarmanız gerekirse, üç yıldan daha eskiyse, kayış, gergi ve avara kasnaklarını aynı anda değiştirmeyi düşünün. Triger kayışının ömrü hemen hemen devirdaim pompasıyla aynıdır.

Bu küçük bir önleyici bakım önlemidir. Triger kayışı koparsa yola kalırsanız çekme ücretlerini, motorun hasarını ve zaman kaybını düşünün. Bu yüzden her iki parçanın da aynı anda değiştirilmesi çoğu otomobil tamirhanesinde standart prosedürdür.

Motor zamanlamasını doğru tutmak için tamir kılavuzunuzdaki talimatları izleyin aksi halde motora çok ciddi zarar verebilirsiniz.

2. Bazı araba modellerinde, devirdaim pompasında, muhtemelen tekrar kullanmanız gereken sıkıştırılmış bir makara kullanılır. Bu tip pompaların kasnağını sökmeye çalışmayın. Bir tamirhaneye götürün ve makarayı yeni pompaya aktarmalarını isteyin. Kendinizi para, zaman ve baş ağrısından kurtarırsınız.

 

2 Yeni pompayı takmaya hazırlanma

1. Artık, eski conta malzemesi izlerini motor montaj yüzeyinden
 sıyırınız. Yüzeyin ve yeni pompanın sızmasını önlemek için montaj yüzeyini plastik yüzeye zarar vermeyecek bir kazıyıcı kullanarak temizleyin.


 
3. Montaj yüzeyini tiner ya da gaz yağlı temiz bir bez ile güzelce temizleyin

 
4. Devirdaim pompasının cıvatalarının takılacağı deliklerini de temizlemek aklınızda soru işareti kalmasını engelleyecektir.

 Yüzey tamamen temizken, yeni pompayı motor montaj yüzeyine deneyin. Yeni contanın hareket etmemesi için pompayı düz bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

 

Yeni devirdaim pompanızın doğru takmanızı sağlamak için püf noktaları

Yeni bir devirdaim pompası takarken, uygulamanıza bağlı olarak yeni bir conta, özel sıvı conta veya bir O-ring conta takmanız gerekir (gerekirse, onarım kılavuzunuzu kontrol edin).  Düzgün montaj için her bir sonraki stratejiyi izleyin.

Kağıt conta ile montaj:

 
1. Yeni devirdaim pompanızın takılacak yüzeyine pompa üreticisi (veya onarım kılavuzu) tarafından önerilen yapışkan contayı az miktarda sürün.

 
2. Yeni contayı hizalayıp su pompası yüzeyine yerleştirin.

 
3. Sonra motora bakan conta yüzeyine yapışkan contayı az miktarda sürün

 
4.Yeni pompanızı motor bloğunun montaj yüzeyine hizalamak için devirdaim pompasının iki veya üç montaj cıvatasını üzerine takın. Bu, cıvata deliklerini hizalamak ve pompanızın kaymaması için önemlidir.


Kimyasal sıvı conta ile montaj:

 
1. Kimyasal sıvı conta kullanıyorsanız, su pompası üreticiniz tarafından önerilen şekilde onaylanmış bir conta kullanın veya onarım kılavuzuna bakın.

 
2. Contayı, sızdırmazlığı sağlamak için yüzeyin etrafına 3 mm kalınlığında pürüzsüz şekilde sürün.

 
3. İyi bir sızdırmazlık oluşturmak için sıvı contayı cıvata deliklerinin etrafına düzgünce sürün.

 
4. Sıvı contayı uyguladıktan sonra, iki veya üç montaj cıvatasını devirdaim pompasına takın ve yeni pompanızı motor bloğunun montaj yüzeyine hizalamak için bunları kullanın.

Bu, yeni pompanın doğruca montaj yüzeyine takılmasını kolaylaştıracak ve contanın yüzeyinin bozulmasını önleyecektir.


O-ring Conta ile montaj:

 
1. Yeni o-ring contasını yerinde tutmak için, devirdaim pompasın o-ring yatağına hafif bir kat gres sürün.

 
2. Yeni o-ring contasını dikkatlice oluğuna yerleştirin.

 
3. Sızıntıyı önlemek için contanın o-ring yatağını tamamen doldurduğundan emin olun.


3 Devirdaim Pompanızın Kurulumu

Yeni devirdaim pompasını motor montaj yüzeyine yerleştirdikten sonra:

 
1. Yeni pompayı doğrudan motor bloğunun montaj yüzeyine yerleştirin. Cıvata deliklerinin doğru hizalandığından emin olun.

 
2. Ardından cıvatalara sızdırmazlık maddesi uygulayın ve yeni su pompanızı yerinde tutmak için cıvataları sıkıca takın.

 
3. Tüm cıvataların yerinde ve orijinal konumda olup olmadığını iki kez kontrol edin.

 
4. Çapraz bir desen izleyerek cıvataları yavaş yavaş sıkmaya başlayın.

 
5. Cıvataları onarım kılavuzuna göre belirtilen özelliklere göre sıkın. Bu, contaya veya yeni pompaya zarar vermeden daha iyi bir sızdırmazlık sağlayacaktır.

 
6. Devirdaim pompasını takmayı bitirdikten sonra, pompaya erişmek için çıkarmanız gereken parçaları tekrar takın.

 
7. Radyatör hortumunu devirdaim pompasına bağlayın.

 
8. Devirdaim pompası üzerine sürdiğinüz sızdırmazlık maddesinin sertleşme zamanını dikkatlice okuyunuz. Bu süreyi bekleyiniz.


 
9. Soğutma sistemini tekrar doldurun. Mümkünse, yeni antifiriz ve su karışımı kullanın. Araç markanız ve modeliniz için önerilen antifriz için aracınızın kullanım kılavuzuna veya onarım kılavuzuna bakın.

 
10. Negatif ( - ) kutup başı kablosunu aküye bağlayın.

 
11. Motoru çalıştırın ve çalışma sıcaklığına erişmesine izin verin. Aracınız fan açıp devirdaim pompası devreye girene kadar bekleyin.

 12. Sızıntıları kontrol edin. 

 

 

 

 Devirdaim pompasının hizmet ömrünü artırmak için en iyi 5 ipucu

Genelde, araç devirdaim pompalarının, periyodik bakım aralığı olmadığı için erken arızalanır. Yeni pompanızın kullanım ömrünü artırmak için aşağıdaki beş tavsiyeye uyun.

 
1. Soğutucuyu sıvısını önerilen servis aralığında değiştirin. Eski, yıpranmış soğutucu sıvısı, pompa çarkının etrafında pas ve kireç birikmesine izin verir, diğer sistem bileşenleriyle birlikte bozulmasına ve arızalanmasına neden olur.

 
2. Araba üreticisinin önerdiği uygun gerginliğe sahip yeni bir kayış takın (onarım kılavuzuna veya araç kullanım kılavuzuna bakın). Ayrıca, kayışın çalışması gereken tüm kasnaklarla aynı hizada olduğundan emin olun. Yanlış takılmış bir kayış, yeni devirdaim pompanıza zarar verebilir.

 
3. Aşırı ısınan motor problemlerini en kısa sürede teşhis edin ve onarın. Aşırı ısınma, yeni devirdaim pompasının servis ömrünüzü önemli ölçüde azaltır.

 
4. Eski devirdaim pompasını değiştirmek için aldığınız devirdaim pompasının çok iyi kalitede olmasına özen gösterin. Bu devirdaim pompasının ömrüne direkt etki edecektir

 
5. Triger kayışı eski su pompanızı çalıştırıyorsa, üç veya daha fazla yaşındaysa, triger setini de değiştirin; ayrıca, su pompasını sızdırıyor olduğu için değiştiriyorsanız, bir yıldan daha az bir süre hizmette olsa bile triger kayışını değiştirin. 

 

 

 

 

 

En Popüler Servislerimiz

KUZEY OTO
(1)
Ataşehir Haritada Göster
KUZEY OTO Özel Servis Ataşehir bölgesinde ulaşımı rahat konumda sanayi dışında bulunmaktadır. Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Hyundai, Renault uzmanlıklarıyla Binek ve ticari araç gruplarında Bakım & Mekanik, Kaporta & Boya gibi bir çok servis hizmeti vermektedir.
İkame Araç
Garantili Servis     Otolye Onaylı     Şu an açık
Ara
AKUZ OTO
(1)
Üsküdar Haritada Göster
AKUZ OTO Özel Servis Üsküdar bölgesinde ulaşımı rahat konumda sanayi dışında bulunmaktadır. Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır.
Ücretsiz Vale Hizmeti
Garantili Servis     Otolye Onaylı     Şu an açık
Bugün 1 kişi bu servisle görüştü
Ara
NEREX MOBİL
(6)
NEREX MOBİL Zincir Servis bakım & onarım işlemlerini kapınızın önünde yapabilmektedir. Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Akbank, Denizbank, Finans Bank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, TEB, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası kredi kartlarına taksit imkanı sunmaktadır.
  Kapıda Hizmet
Garantili Servis     Otolye Onaylı     Şu an açık
Bugün 21 kişi bu servisle görüştü
Ara