Kaporta 

Otomobil dünyası içerisine bakıldığında araç iskelet yapısı ve sistem kullanımı oldukça önemlidir. Araç yapılarının korunması ve iç parçaların koruması için belirli üst korumalar bulunmaktadır. Araç sistemlerinde yer alan kaporta alanı da iç parçaların korunması için önemli bir alandır. Motor ve diğer parçaların yer aldığı bu alanda dışarıdan alınacak herhangi bir darbeye karşı koruma sağlamaktadır. Araç modeline ve markasına göre bu dayanıklılık farklılaşabilmektedir. 

 

Araç Kaporta Parçaları 

Parça anlamında en yoğun mekanik sistem bir araç içerisinde yer almaktadır. Yalnızca bir ufak bir parçanın dahi önemli bir işlevi ve yazılım tarafı söz konusudur. Araç kaporta sistemine bakıldığında da aynı konu üzerinden konuşulabilir. Araç için temel ve ana parçalardan oluşan sistem genel olarak bu yapı altında bulunmaktadır. Araçlara genel bir bakış yaptığımızda ise yolcu ve sürücü bölümlerini de kapsayan bu bölge de yoğun bir parça alanı bulunmaktadır.

Alan olarak büyük bir sisteme sahip olan kaporta için parçalarda aynı derecede yer almaktadır. Bir araç üzerinde düşünebileceğiniz ve aklınıza gelen çoğu parça bu sistem kapsamı içerisinde yer alır. Genel olarak araç yapısı ve araç kaporta parçaları sıralamasına baktığımızda ise araç tavanı, kapılar, bagaj kapağı, ön çamurluk, arka çamurluk, motor kaputu, ön tampon, arka tampon, arka omuz, öz ızgara, kanat, oto cam sistemleri,  ön cam, arka cam, yan cam ve yan aynalar söylenebilir. 

Parça yapısı nedeniyle çoklu bir sisteme sahip olan kaporta alanı, araç alımlarında da kontrol edilen noktalardan biridir. Eğer bu alanlarda değişen bir parça söz konusu ise her parça bir kazayı işaret ettiği söylenebilmektedir. Araç motor yapısından sonra kaporta alanına bakılmaktadır. 

Araç malzeme mekaniğine bakıldığında kaporta büyük oranda parça içerir. Genel olarak saydığımız tüm parçalara ek kabin içi parçaları da eklemek gerekmektedir. Dikiz aynası bu alanda ilk olarak bakılan noktalardan biridir. Kabin içerisinde tavanın çökmesi ya da tavan yapısının etkisi ile ayna sorunları oluştuğunda kaporta sisteminde gözükür. Aynı şekilde araba pedalı gibi sistemleri de bu alan içerisinde yer alan parçalardan biridir. 

 

Araç Tampon Yapısı 

Bir araç her koşula uygun olarak üretilmez. Arazi koşulları için 4x4 araçlar daha uygunken, şehir içi ve şehirlerarası için binek araçlar daha uygundur. Ancak araçların belirli parçalarını korumak için özel koruma alanları bulunmaktadır. Aracın genellikle alt kısmında bulunan ve toz, toprak ya da taş gibi darbe verecek etmenlerden parçaları koruyan kısma araç tampon yapısı denilmektedir. 

Aracın yalnızca oto kaporta alanında değil, tampon altında da farklı birçok parçası bulunur. Bu parçalar kullanım açısından önemli ve darbe almaması gereken parçalar olması nedeniyle korunması gerekir. Araç tampon yapısı, bu alanlara yol üzerinden herhangi bir taş gelmesini ya da kesici/delici aletin gelmesini engellemek adına yerleştirilen bir parçadır. 

Sistemleri korumak adına çamurluk da aynı görevi alsa da tampon yapısının farklı diğer görevleri de bulunmaktadır. Ön ve arka kısımda bulunan bu parça taşıt türüne göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak plastik yapıda kullanılmaktadır. Çarpma anında yayaya gelen zararı azaltmak ya da araç çarpma gücünü emerek karosere en az zarar gelmesini sağlamakla görevlidir. 

Kaporta yedek parçaları arasına giren tampon sistemi de kendi içerisinde farklı bir alana sahiptir. Ancak genel kapsamda bakıldığında hepsini içerisine alan bu yapı nedeniyle raporlamalarda kayıt altına tek bir başlık altında alınır. Yalnızca bu alan değil, jant kapağı gibi sistemlerde bu oto kaporta altında yer almaktadır. 

 

Oto Kaporta Malzemeleri Fiyatları 

Seyir halindeki bir aracın kaza yapması ya da sürüş sırasında aracın bir alana takılarak çizilmesi gibi durumlarda kaporta alanında hasar oluşabilir. Bu alan büyük bir kapsam içerisinde olması nedeniyle parça maliyeti daha farklı olacaktır. Aracın aldığı hasara göre bir temin sistemi uygulanması en doğrusudur. Bu durumda oto kaporta malzemeleri için arızalı parçalar hakkında araştırma yapılmalıdır. 

Kaporta yapısı nedeniyle dayanıklı olsa da alınan herhangi bir darbe de iç kısımdaki parçalara zarar verebilir. Bu zarar çoğu zaman alınan darbenin boyutu ile de alakalıdır. Boya değişimi ya da parça değişimi gibi durumlar söz konusu olmakla birlikte araç ile uyumlu parça bulunması da gerekmektedir. İşte bu noktada en doğru adrestesiniz! 

Otolye, Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak gururla yedek parça sistemini sizlere sunmaktadır. Aracınız için aradığınız tüm yedek parçaları bir arada bulabilir, bayilerimizle ve oto servislerimizle iletişime geçebilirsiniz. Sizler için her türlü işlemi bir arada sunarak, yeni nesil oto sanayiyi bir tık uzağınıza taşıyoruz. Oto kaporta malzemeleri fiyatları gibi tüm konularda ise sizlere sunduğumuz fiyat karşılaştırma özelliği ile en uygun ürünü bulabilirsiniz. 

 

Marşpiyel 

Araç parça sistemi içerisinde yapının doğru çalışması için parçaların da doğru konumda olması gerekir. Araç iskelet yapısının bir bütünü olan marşpiyel ise, kapı altında yer alan ve iki tekerlek arasında bulunan bölgeye denir. Araca iniş ve binişlerde genel olarak paçaların tozunu almak amacı ile konulduğu belirtilmektedir. Ancak tek görevi bu değildir. Araç yapısal şeklini korumak ve araç gövdesinin orta kısmından bükülme olmaması için bu yazı kullanılmaktadır. 

Yere yakın olması nedeniyle en sık karşılaşılan olumsuzluk ise park esnasında kaldırıma sürterek deforme olmasıdır. Kaporta yapısına baktığımızda önemli olan parçalardan biri olan bu sisteme ek birçok farklı parça da yer alır. 


%12
356.54TL

%17
19.49TL

%8
83.30TL

%11
36.13TL

%8
600.40TL

%16
390.68TL

%16

IZOLATOR KAPI BASAMAGI V184 BM

 • FMC F YC15 16C26...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

0.18TL

%9

KAPI DÖŞEME AGRAFI

 • PEUGEOT 16227503...

Orijinal  1 Günde Kargo

10.91TL

%8

KAPI DÖŞEME AGRAFI

 • PEUGEOT 16121083...

Orijinal  1 Günde Kargo

10.50TL

%16
158.48TL

%8

SUNROOF FİTİLİ

 • VOLKSWAGEN VW 4F...

Orijinal  1 Günde Kargo

549.50TL

%14

KAPUT KİLİT AĞRAFI

 • PSA 7937K7

Orijinal  1 Günde Kargo

120.46TL

%13

KAPUT KİLİT AGRAFI

 • PSA 790867

Orijinal  1 Günde Kargo

124.25TL

%17
1159.79TL

%9

ÖN KAPI BASAMAK EŞİK ÇITASI SAĞ KOYU GRİ

 • FORD YC15 V13200...

Orijinal  1 Günde Kargo

274.81TL

%11

ÖN KAPI BASAMAK EŞİK ÇITASI (SAG) SİYAH

 • FORD YC15 V13200...

Orijinal  1 Günde Kargo

503.03TL

%14

PLAKA KAPI MARSPIYE FOCUS BM

 • FD BM51 A13200 A...

Orijinal  1 Günde Kargo

161.16TL

%15
213.17TL

%17

PLAKA KAPI MARSPIYE (UZUN) CONNECT BM

 • FMC F 2T14 K132A...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

19.49TL

%15

PLAKA KAPI MARSPIYE V184 BM

 • FMC F YC15 V1319...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

70.37TL

%11

PLAKA KAPI MARSPIYE FUSİON BM

 • FMC F 2N11 N1320...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

17.93TL

%15

PLAKA KAPI MARSPIYE FOCUS BM

 • FMC F 4M51 A1324...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

35.87TL

%15

PLAKA KAPI MARSPIYE GRAND C MAX BM

 • FMC F AM51 R1320...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

35.87TL

%11

PLAKA KAPI MARSPIYE GRAND C MAX BM

 • FMC F AM51 U1324...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

17.93TL