Otolye Elektronik Ticaret ve Bilişim A.Ş. olarak biz ve iş ortaklarımız sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek ve ilgi alanlarınıza uygun reklamlar göstermek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz
logo image

Sık Sorulan Sorular

Neden birden fazla bayiyle görüşeyim?

Neden 1 tanesiyle yetinesiniz ki? Fiyat, kalite, lokasyon gibi tüm kriterleriniz için size sunabileceğimiz tüm alternatif hizmet noktalarını sistemimize ekliyoruz. Siz de saniyeler içinde Türkiye'nin en büyük oto sanayi sitesini gezmiş oluyorsunuz.

Bayiler neye göre listeleniyor?

Siz ne arıyorsanız ona göre! Aracınızın markası, almak istediğiniz hizmet veya ürün, bulunduğunuz lokasyon gibi tercihlerinize göre size en uygun hizmet verenleri listeliyoruz.

Her bayi farklı fiyat veriyor neden?

Otolye'nin kurulma amacı size tüm alternatifleri göstermek. Firmalar fiyatlandırma yaparken ürünleri alış fiyatları, işçilik fiyatları, kar marjları, çalışan sayıları gibi onlarca değişkeni hesaba katıyorlar, o anki cömertliklerine göre de iskontolar yapıyorlar. Biz de tüm bu alternatifleri 1 tıkla size sunuyoruz.

Servise gidince fiyatı değiştirirler mi?

Verilen & alınan bilgiler değişmediği müddetçe söz verilen hizmetin eksiksiz karşılanması bizim en hassas olduğumuz nokta. Böyle bir teşebbüste direkt bizimle irtibata geçebilirsiniz.

OEM, Orijinal ve Yan Sanayi parça ayrımı nedir?

Yedek parçalar üreticilerinin tiplerine göre 3'e ayrılırlar. Üzerinde logo olan parçalara orijinal parçalar denir. Çoğu orijinal parça OEM yedek parça üreticileri tarafından fabrikasyon sürecinde araç üreticisine gönderilir ve üretici üzerine aracının logosunu basar ve araca takıp öyle satışa sunar. OEM Orijinal Parça Üreticisi demektir ve onlar da direkt araç üreticilerine vermedikleri parçaları kendi markaları ile piyasaya satarlar. Yan sanayi üreticiler direkt araç üreticileri ile çalışmayan ama piyasadaki ürünlerin alternatiflerini kendileri üreten, satışa sunuldukları ülkelerin kalite standartlarına uygun olarak üretim yapan firmalardır.

Bayiler yaptıkları işlere gönderdikleri parçalara garanti veriyorlar mı?

Tüm bayilerimizi verdikleri hizmetlerin arkasında durmaları konusunda özellikle teşvik ediyoruz. Her ürün grubunun kendine özel garanti prosedürü mevcut. Ürünlerin garanti koşulları ile ilgili bayilerimizden bilgi talep edebilirsiniz.

Karşı taraf şasi numaramı istiyor?

Şasi numarası aracınızın teknik donanımı hakkında bilgiler barındırır. Özel bir bilgi değildir, çoğu aracın camının üstünde bu numara açık şekilde bulunur. Parçalarınız doğru tespiti için çoğu zaman bayiler bu numarayı talep edebilirler.

Yedek parça satın almak istiyorum ama uyumlu parçayı bulabileceğimden emin değilim

Eğer işin ehli değilseniz emin olmak zor. İşte bu yüzden onlarca satıcımız bu konuda size yardımcı olmaya hazır. Siz araç bilgilerinizi ve satın almak istediğiniz parça grubunu bulun, sonrasında eğer emin değilseniz satıcılarımızdan canlı destek alın.

Parçaların sahte olma ihtimali olur mu?

Sadece çok güvenilir yerlerle çalışıyoruz, bu firmaları da üretici firmaların ana distribütörlerinden seçiyoruz. Bu sayede biz de rahat rahat parça satabiliyoruz.

Aracıma aradığım ürünü bir çok farklı markada satılıyor, hangisi doğru?

Eğer sistemimiz ve satıcılarımız onay veriyorsa hepsi uyumlu :) 1 ürünü sadece bir firma üretmez, birden fazla firma aynı ölçülerde bu parçaların seri üretimini yapabilir. Her firmanın kalitesi, ürettiği ürün sayısı, piyasadaki bilinirliği gibi etkenlerle fiyatlaması değişiyor

Bulduğum ürünü her bayi neden farklı fiyata satıyor?

Her satıcının bu ürünü alış fiyatı farklı, koyduğu kar marjı farklı. Dünyadaki her ürün gibi burada da aynı ürünü firmalar farklı fiyatlayabiliyorlar. Biz de tüm opsiyonları size sunuyoruz. Ama bazıları pazarlık seviyor, hem parçanızın doğruluğunu teyit ettirmek hem de biraz indirim için kendileri ile görüşebilirsiniz :)

Bayi ürünlerimi zamanında kargolamazsa ne olacak?

Hem size hem bize karşı mahcup olacak, puanları düşecek, müşteri kazanma şansı azalacak ve daha bir sürü şey. Biz ve siz bu yaşansın istemeyiz ama hele ki satışçılar hiç istemez. Bir aksaklık durumunda en hızlı şekilde durumu telafi etmeleri gerektiğini hepsi çok iyi biliyor!

Bayi yanlış & ayıplı & aracıma uyumsuz bir ürün gönderirse ne olacak?

Hemen iade süreci başlayacak, arzu ederseniz doğru parçanın iletilmesi için hızlıca operasyon düzenlenecek. İstemezseniz parçayı gönderdiğimiz gibi alır almaz iadeniz yapılacak.

Ödemeyi yapmama rağmen ya ürün gelmezse?

Ürün gelmezse paranız da satıcıya gitmez. Güvenli ödeme sistemimiz ile siz ürününüzü sağ salim alana kadar paranız bizde durur. Sonrasında paranız satıcıya aktarılır. Ayrıca artık Türkiye e-ticaret konusunda çok bilgili ve düzgün regülasyonlara sahip. Biz ya da başka bir firma paranızın karşılığında size taahhüt edilen hizmeti ürünü vermezse vay haline :)