Motor Egzoz

Otomobil tasarım sürecinden üretim sürecine kadar çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bir araç için iç parçalar dışında üretimine en çok dikkat edilen ürün motor kısmıdır. Bu nedenle kullanılan her parça sistemi ekstra özenli ve özel olarak sağlanır. Bu alanda kullanılan parçalar ve sistemin çalışmasını sağlayan tüm yapı özel olarak planlanır. Araba motoru parçaları da alt yapı olarak kullanılır ve tüm sistemin çalışması için gerekli olan yapıyı oluşturur. 

 

Motor Parçaları

Araç üreticileri ve sahipleri için en önemli parçalardan biri motordur. Yapısı, gücü ve kullanım şekline kadar birçok farklı türü bulunduğu gibi çalışması için gerekli olan alt parçalara da ihtiyaç duymaktadır. Bu parçalar ilk olarak ateşleme sistemi ile kendini göstermektedir. Ateşlemeden alınan güç ile çalışan motor parçaları harekete geçer ve araç için gerekli güç sağlanır. Ancak bu noktada parçaların daha yakından incelenmesi gerekir. 

Motor sistemlerine baktığımızda tek bir sistem görmek mümkün değildir. Araçların yapısına, üreticisine bağlı olarak bu sistemler değişiklik göstermektedir. Araç üreticileri ateşleme sistemine göre benzin, dizel ya da hibrit türlerinde üretim yapmaktadır. Son dönemlerin gözde sistemlerinden biri olan hibrit motor çalışma mantığı da kullanılan farklı parçalarla sağlanmaktadır. Bu noktada genele baktığımızda sistem tipi de kullanılan parçaların değişmesine neden olmaktadır. 

Aracın ön kısmında birçok farklı parça alanı bulunmaktadır. Motor geniş bir sistemde olması nedeniyle birçok farklı parça bu arada sayılabilir. Soğutma deposu, enjektör, triger kayışı, piston, krank mili, v kayışı, gaz kelebeği gibi sayısız parça bir arada bulunmaktadır. Tüm bu parçalar aracın bir arada çalışmasını sağlamaktadır. Egzoz parçaları da bu sistemin bir ürünü olarak görülmektedir. 

 

Motor Arızası

Sistem özelinde baktığımızda her parçanın ayrı bir çalışma prensibi bulunur. Motor, ana parçalardan olmakla birlikte çalışma prensipleri sistemine göre değişiklik göstermektedir. Ancak parçaların kullanımının doğru yapılmaması, bakımının yapılmaması gibi durumlarda ise arıza sistemleri ile karşılaşmanız oldukça olasıdır. Motor arızası ise araçlar için en büyük arızalar arasında sayılmaktadır. 

Eksantrik mili gibi iç kısımda kullanılan parçalardan birinin arıza göstermesi ya da sisteme giden kanallarda bir arıza oluşması halinde zamanla motor sistemi de arıza gösterebilir. Bu durumda sistemin korunması ve tamir edilebilmesi için erken bir süreç izlenmesi gerekecektir. Aracı izlemeniz hatta dinlemeniz halinde ise bu süreci daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. 

Motor parçaları içerisinde oluşan herhangi bir olay direkt olarak araç kabinine uyarı sistemi ile birlikte yansımaktadır. Son dönemlerde tam performans çalışmaması, motor tarafından ses gelmesi ve hatta uyarı ışığının yanması gibi tüm durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Motor tek başına gibi görünse de aslında birçok farklı parçadan oluşmaktadır. Arızanın hangi alandan geldiğini bulmak her zaman kolay olmayabilir. 

Araba motoru parçaları yapısı üzerinde yer alan krank mili, direkt olarak motorun kalbi olarak görülür. Bu milin arızalanması halinde ise sistem durma noktasına gelecektir. Aynı zamanda triger kayışı da sistemi bir arada tutan ve çalışmaya yardımcı olan bir parçadan oluşur. Kopması halinde motor çalışmayı durudur ve araç herhangi bir hareket durumuna geçmez. 

Motor arızası titreşim ile de kendini gösterebilir. Takozun arızalanması halinde titreşim zamanla kendini gösterecek ve ilk olarak araç direksiyonunda gerçekleşecektir. Ardından araç sürerken de oluşan bu titreşim, tekleme durumuna da dönüşebilir. Kırılan takozun düşmesi ile de motor bloğundan düşecek ve çalışmayı durduracaktır. 

 

Motor Parça Fiyatları 

Araç üretiminde her yeni model için özel bir motor sistemi oluşturulur. Bu sistem aracın son performansına kadar kendini göstermesi için gerekli olmakla birlikte özel bir çalışma da yapılır. Kullanılan parçalar, iç aksamlarının çalışması, elektriği doğru alması, yakıt ve hava sistemini doğru karşılaması gibi tüm detaylara özel olarak dikkat edilmektedir. Ancak yanlış kullanım ya da bakımsızlık sonucu oluşan arızalar değişimine de yol açabilmektedir. Motor yedek parçaları gibi tüm ürünlere sitemiz içerisinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Aracınız için herhangi bir yeni ürün aldığınızda ekstra dikkatli olmanız gerekmektedir. Aracınızın markası ve modeline göre ürünler, yedek parçalar birbirinden ayrılmaktadır. Özellikle motor konusunda bu durum daha da katlanmaktadır. Alışverişlerinizde model, marka ve bulunuyorsa parça özelliklerini belirterek, doğru ürünü almalısınız. Aksi takdirde araç alınan ürünü kabul etmeyecek ve daha büyük bir arıza oluşturacaktır. 

Otolye, Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak sizlere en iyisini sunmak adına çalışmaktadır. Sistemimizde yer alan bayi ve servislerimizle birlikte tüm işlemlerinizi yürütüyor ve sizlere uygun fiyat garantisini sunuyoruz. Satış noktasında bünyemizde yer alan bayilerimiz motor parça fiyatları hakkında kendi fiyat listelerini oluşturarak, satışa sunmaktadır. Bu nedenle net bir rakam belirtmemiz mümkün değildir. Ancak sistemimizde yer alan fiyat karşılaştırma özelliği ile aradığınız en uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. 

 

Emme Manifoldu 

Aracın tam anlamıyla çalışması için yanma sistemlerinin doğru bir şekilde çalışması ve sistemin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bazı ekstra parçalar kullanılmaktadır. Parça yapısı, sistem kontrolleri ve yapıların güvenliği için alınan havanın da belirli oranda kontrol edilmesi ve dağıtılması gerekir. Alınan hava ilk olarak filtrelerden geçirilir. Ancak alınma işlemi için ise emme manifoldu kullanılır. Manifold çalışmaya başladıkları an itibaren iç kısma hava girer ve gerekli silindir noktalarında doğru gönderilir. 

Manifold yapısı nedeniyle silindir içerisine eşit miktarda hava dağıtımı gerekmektedir. Bu dağıtım işlemi ise emme manifoldu tarafından yapılmaktadır. Motor içerisinde önemli bir yeri olan bu sistem, aracın çalışmasını sağlaması nedeniyle oldukça önemlidir. Motor parçaları yapısının sağlığı, güvenliği ve doğru çalışması çok önemlidir. Sistem yapısı nedeniyle manifold genel olarak arıza göstermez. Ancak alınan bir darbe ya da yanlış kullanıma bağlı olarak kırılabilir ve sızıntı yapabilir. Bu durumda ise hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekmektedir. Otolye oto servisleri ise sizlere bu alanda en iyi hizmeti sağlamakla birlikte, profesyonel oto servisler ile buluşmanızı da sağlıyoruz. 


%10

ENJEKSIYON ROLANTI AYARLAYICI (TEK NOKTA)

  • FMC F 91SF 9N825...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

107.62TL

%8

KATALİZÖR ENJEKTÖRÜ

  • PEUGEOT 98139301...

Orijinal  1 Günde Kargo

939.90TL

%17

ZİNCİR GERGİ PİSTONU

  • LASO LASO 1005 4...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

98.89TL

%14
103.86TL

%16
52.58TL

%10
483.72TL

%12

V,KAYIŞ GERGİ KASNAGI DÜZ TRANSIT V347 BM

  • FD 6C1Q 6C344 AB

Orijinal  1 Günde Kargo

558.74TL

%12

V,KAYIŞ GERGİ KASNAGI DÜZ TRANSIT V347 BM

  • FD BK3Q 6C344 AC

Orijinal  1 Günde Kargo

237.34TL

%17

EGZOS MANİFOLD BORUSU EGR EUR 4

  • BSG BSG 25-725-0...

Premium  1 Günde Kargo

167.79TL

%12
155.34TL

%15
159.97TL

%17
127.39TL

%15
205.27TL

%9
173.81TL

%16
789.58TL

%13
106.55TL

%9
278.31TL

%15
521.97TL

%12
166.94TL

%10
238.82TL