Isıtma Soğutma 

İlk araçlara baktığımızda tasarımlar oldukça farklı dönemleri temsil etmekteydi. Ancak araçlar zaman içerisinde değişerek yeni şekillerini almaya başladı. Günümüzde ise teknoloji ile tanışan araçlar, kendi içerisinde özel bir alan oluşturmayı ve donanımsal olarak zenginleşmeyi temel olarak aldı. Bu değişimler içerisinde sürekli gelen bir şey ise ısıtma ve soğutma sistemleri oldu. Araç içi ısıtma ve soğutma sistemleri yalnızca klima, kalorifer gibi düşünülmemesi gerekmektedir. Araç içi parçaların istenilen sıcaklıkta kalmasını sağlamak adına bu sitemler kullanılır. 

 

Araç İçi Soğutma Sistemleri 

Parça ısıları belirli bir düzeye kadar dayanmaktadır. Isı seviyesini aşan bazı parçalar zaman içerisinde aşınma ve arızalanma ile sonuçlanan durumlarla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda ise araç içi soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Araçların yapısına ve tipine göre değişen bu sistemler, marka model özelinde bir farklılığa sahiptir. Farklılıklar eski tip araçlar ve yeni tip araçlar için kumanda merkezi tarafında kendini göstermektedir. Bu durumda araçların donanımsal eklentileri de ortaya çıkmaktadır. 

Araç kabini içerisine kullanım sırasında birçok farklı egzoz gazı girer. Bu gazlar motor çalışması sırasında çevresinde doluşmakta ve performansı etkilemektedir. Zararlı gazlar olması nedeniyle solunması halinde sürücü ve yolculara zarar verebilir. Bunun önüne geçmek için gazların temizlenmesi gerekir. Araç içi soğutma sistemi de iç kısımdaki hava değişimini sağlamakla birlikte hava dolaşımı oluşturur ve havanın ısınması sağlanır. 

Havalandırma sistemi olarak da bilinen bu yapı, kumanda paneli üzerinden sistemin çalıştırılması ile devreye girer. Dışarıdan alınan hava belirli filtrelerden geçirilir. Temizlenmiş olan hava oto kalorifer radyatöründen geçirilerek, kabin içerisine ulaştırılır. Bu sistem üzerinde filtreler büyük önem taşır. Filtre, alınan havanın tam temizlenmesini ve kirlerin iletilmemesini sağlar. Eğer filtre tıkanırsa, yolcu tarafına kirli hava girişi oluşur. 

 

Araç İçi Isıtma Sistemleri 

Soğutma sistemi gibi ısıtma sistemi de büyük bir performans göstermektedir. Genel olarak araç içerisinin havasız kalması ile birlikte çalıştırılan bu sistem kabin içerisini ısıtmayı amaçlar. Araçlarda kullanılan sistem genel olarak klasik ısıtma, havalandırma ya da yarı otomatik sistemlerden oluşmaktadır. Yapı olarak soğutma sistemi ile aynı oranda çalışsa da sistem bazlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Araç içerisine dışarıdan alınan hava belirli filtrelerden geçirilir ve temizlenir. Temizlenen hava, kabin içerisine radyatörden geçirilerek alınır ve ısıtma sağlanır. Araç içi ısıtma sistemleri sırasında kullanıcı ayarına göre bir ısıtma sağlanır. Bu sistemin teknolojik donanımı ile de farklılık gösterilebilir. Araç içi ısıtma tarafı için farklı ayarlamalar yer almaktadır. Sistemin arızalanması demek ilk olarak araba soğutma sisteminde de bahsettiğimiz gibi filtre arızası anlamına gelmektedir. Filtre bakımı yapılmış, değiştirilmiş ise bu durumda radyatör sistemine bakılması gerekecektir. 

Sistem araç içerisinde yalnızca bir ısıtma görevi görmez. Aynı zamanda araç içi ısıtma sistemleri olarak nemi de otomatik olarak kontrol etmektedir. Kendi içerisinde çift devirli ve tek devirli olarak farklı çeşitlere ayrılır. Araç yapısına ve marka modele göre farklı olarak kullanılan bu sistemler, yeni nesil teknolojiler ile yeni donanımlarla gelmiştir. 

 

Araç Isıtma ve Soğutma Sitemleri Fiyatları

Araç içerisinde yer alan birçok farklı donanım söz konusudur. Donanımlar araç kontrollerinde belirli bir sistem oluşturur. Bu sistem içerisinde araç yapısının kontrolü, dokunmatik ekran, ses sitemi gibi alanlar bulunur. Araç içi ısıtma ve soğutma sistemleri de aynı donanıma sahiptir. Bu parça iyi bir havalandırma sağlasa da zaman içerisinde arızalanabilir. Bu arızalanma durumunda aracın yapısına göre değişim işlemleri yapılması gerekmektedir. 

Isıtma ve soğutma yapısı aslında iç kısımda belirli bir filtreleme yapısından oluşur. Arızanın ilk olarak nereden kaynaklandığını bilmek bu nedenle önemlidir. Filtre sisteminden kaynaklanması durumunda yalnızca filtrenin değiştirilmesi yeterli olacaktır. Ancak filtre tıkanması gibi bir durum söz konusu yoksa sistem değişimi gerekmektedir. 

Otolye, Türkiye’nin en büyük oto sanayi sitesi olarak tüm ürünleri bir arada sunmaktadır. Sistemimiz içerisinde yer alan tüm bayilerimiz bu alanda en iyi hizmeti vermekle birlikte kendi fiyat listesini oluşturmaktadır. Fiyat listesi ve politikası gereği değişiklik olması nedeniyle araç ısıtma ve soğutma sistemleri fiyatları için net rakam verilememektedir. Ancak fiyat karşılaştırma özelliği ile en uygun ürünü bulabilirsiniz. 

 

Araç Radyatör 

Radyatör araç içi ısıtma ve soğutma sistemleri için kullanılan bir sistemdir. Genel olarak kalorifer radyatörü olarak bilinen bu sistem ısının kalorifer motoru üzerinden iletilmesini sağlamak amacı ile kullanılır. Araç radyatör sistemi torpido içerisinde bulunur ve ısınan bir motor için soğutma suyu da bu sistem içerisinden geçirilir. Sistem yapısına göre bu durum değişiklik göstermekle birlikte havalandırma ve kalorifer olarak her iki tarafta da kullanılır. Araç radyatör çeşitleri ise borulu ve petekli olarak ikiye ayrılmaktadır. 


%9
552.21TL

%17
551.99TL

%8
569.70TL

%10
475.62TL

%13
460.95TL

%15
354.87TL

%9

KLİMA RADYATÖRÜ KONDENSER MEGAN II BM 8200223000

  • KALE KAL 050ABC0...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

552.91TL

%13

KLİMA RADYATÖRÜ KONDENSER 660X305X12

  • BSG BSG 25-525-0...

Premium  1 Günde Kargo

410.85TL

%17

KLİMA RADYATÖRÜ KONDENSER 487X350X16

  • BSG BSG 25-525-0...

Premium  1 Günde Kargo

337.89TL

%13

KLİMA RADYATÖRÜ KONDENSER 625X405X16

  • BSG BSG 75-525-0...

Premium  1 Günde Kargo

381.15TL

%16
640.68TL