Filtreler

Otomobil sektörü içerisinde her parçanın ayrı bir yeri vardır. Parçalar tam bir alan oluşturmakla birlikte araçların doğru çalışması için iyi bir mekanizma oluştururlar. Filtre açısından bakıldığında da araçların ihtiyacı olan hava akışı gibi sistemlerin sağlanması için özel bir parça oluşumu yapılır. Her alan için ayrı bir filtre kullanılarak, yapıların temeli oluşturulur. Bakımsızlık gibi durumlarda ise araçlar içerisinde en çok arıza oluşturan parçalardan biride bunlardır. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda filtreler hakkında daha detaylı bilgilendirme yapacağız. 

 

Filtre Çeşitleri 

Araç içerisindeki genel dengeyi sağlayan parçalar bulunmaktadır. Bu denge içerisinde havanın geçişi, bazı etmenlerin temizlenmesi gibi birçok durum söz konusudur. Arabanızın konforlu bir sürüş sağlaması ile birlikte bakım işlemlerinde daha kolay bir süreç geçirmeniz mümkündür. Filtre sistemi olarak bilinen bu parçalar özellikle her araç içerisinde olmasa da yedek parçalarla ilgili olan bir kişi tarafından araç filtreleri derinlemesine bilinmektedir. 

Genel olarak araç içerisinde yer alan tüm filtre çeşitleri için şu şekilde sıralama yapabiliriz:

Hava Filtresi: Motor çalışması ile birlikte silindirlere gönderilen hava içerisindeki toz ve pislikler bu süzgeç sisteminden geçerek temizlenir. 

Yakıt Filtresi: Araç yakıt deposundan gelen benzin ya da dizel yakıtın enjektörlere doğru bir şekilde iletilmesi için gerekli olan sistemdir. 

Yağ Filtresi: Motor sistemine iletilmekte olan yağın süzülerek temizlenmiş hali ile gönderilmesini sağlayan sistemdir. 

Polen Filtresi: Klimalı araçlar için geçerli olan bu sistemde araç içerisine toz ve polenlerin girmesi engellenir. 

Partikül Filtresi: Genellikle dizel araçlarda kullanılan ve araç içerisinden çıkan zararlı gazların doğaya salınmasını engelleyen bir sistemdir. 

Kullanım açısından her alanda farklı bir yapı oluşsa da genel olarak doğru bir araç kullanımı için gereklidir. Sistemlerin birbiri ile doğru oranda çalışması ile parçalar korunmuş olur. Özellikle motor ile doğrudan ilişkili olan filtre sistemleri ile araçlarınızın tüm yapısını koruyabilirsiniz. 

 

Filtre Kullanım Alanları

Filtre çeşitleri içerisinde her yapının hangi alanlarda kullanıldığına değinsek de sistemlerin farklı yapıları bulunur. Bu yapılar her araç için özel bir geçiş ve kullanım otoritesi oluşturmaktadır. Sonradan eklenebileceği gibi çoğu araçta bu filtreler üretim ile birlikte gelmektedir.

Hava filtresi araç içerisine alınan hava ile ilgilenir. Bu hava dışarıdan alındıktan sonra yakıt ile karışım haline geline gelir ve yakılır. Ancak temiz olmayan bir sistem doğrultusunda araç kirli bir gaz çıkışına neden olur. Bu durumda genel olarak filtre tıkanması yaşanır. Biriken toz ve pislikler zaman içerisinde motor parçalarının aşınmasına neden olabilir. 

Polen filtresi, klima ile birlikte doğrudan gelen bir yapıdır. Dışarıdan alınan hava ile soğuk ya da sıcak bir sistem oluşturulur. Ancak bu hava alınırken önce bir süzgeçten geçirilir ve sizlere en temiz hali sunulur. Kirlenen bir filtre ise zamanla tıkanır ve bu süzgeç işlemini göremez. 

Yağ filtresi, motor ile doğrudan çalışması nedeniyle önemlidir. Aynı zamanda rolünün önemi nedeniyle periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmediği takdirde içeride birikmiş olan partiküller zamanla motor bloğunu çizer ve motor performansı etkilenir. 

Yakıt filtresi ise yakıt deposu ve motor arasında bir süreç izlemektedir. Gelen yakıtın iletilmesi ile birlikte hava karışımı sağlanır ve sağlıklı bir gaz çıkışı oluşur. Ancak bu filtrenin kirlenmesi ile birlikte motor çekişi zayıflar ve yakıt tüketim oranı artar. 

 

Filtre Fiyatları

Araç içerisinde kullanılan her parça için belirli bir görev tanımı bulunmaktadır. Hava, partikül, polen, yağ, yakıt gibi tüm filtreler araç içerisinde belirli bir dengeyi sağlamaktadır. Dengenin bozulması ya da bir alanda arza oluşması halinde bu sistemler bir anda çökme yaşayabilir. Bu durumda alan tespiti yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde değişim işlemlerinin yapılması gerekir. 

Araçlar özel sistemlerdir. Bu nedenle zaman içerisinde oluşan ve biriken tüm toz gibi istenmeyen etkenlere karşı ve aracın sağlıklı olması için bakım işlemlerinin yapılması gerekir. Bakımları yapılmayan bir araç zaman içerisinde arızalanabileceği gibi daha farklı sorunlarda çıkarabilir. Bunun önüne geçmek adına oto servislerimizde periyodik bakımlarınızı yaptırabilirsiniz. 

Araçlarınızda herhangi bir alanda oto filtre arızalanması yaşamanız halinde sistem üzerinde bir dengesizlik gözlemleyebilirsiniz. Tıkanmalar ya da aşınmalar sonucunda değişim zamanı geldiğinde uzun uğraşlar yerine Otolye ile aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Sistemimizde her bayi kendi fiyat politikasına yönelik bir satış sunar. Bu sistemimiz nedeniyle hem haklı kazanç hem de müşteri memnuniyeti ilkelerini savunmaktayız. Filtre fiyatları hakkında da bu nedenle net bir rakam verilememektedir. Ancak sistemimiz üzerinden fiyat karşılaştırma özelliği ile tüm fiyatları karşılaştırabilir ve uygun fiyatlı ürünleri bulabilirsiniz. 

Araçlarınız için herhangi bir araba filtre sistemi aldığınızda marka ve model uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Her parça aracınıza uymayabilir. Bu durumda daha farklı arızalanmalarla karşılaşabilirsiniz. Uyumsuz parçalar almak yerine marka ve modelinizi filtreler kısmından belirleyerek, alışverişinizi daha da kolay hale getirebilirsiniz. 

 

Filtre Seti

Araba sektörü içerisinde yedek parça alanı oldukça geniş bir sisteme sahiptir. Her araç kendi marka modeline uygun olarak ürünlerin bir arada bulunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle araçlarınız için gerekli olan tüm filtre seti ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. Bu set içerisinde bir aracın ihtiyacı olan tüm sistemler yer almaktadır. Aynı zamanda bakım parçaları da bir arada sunularak, arıza durumlarında özel bakım uygulamanız sağlanır. 

Araçlarınız bu alanda her zaman sizlere uyarı vermez. Ancak motor ya da farklı bir parçanın etkilenmesi ile birlikte sistem yavaş yavaş sizlere belirli uyarıları sunar. Bu durumda oto serviste araba filtre tıkanması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Uyarı dışında bakıldığında araçlarınızın aksatılmaması gereken periyodik bakımlarında da filtre arızaları tespit edilebilir ve gerekli değişim işlemleri uygun parçalarla birlikte tamamlanabilir. 

 

%14

POLEN FİLTRESİ 508

  • PSA 6479K9

Orijinal  1 Günde Kargo

163.06TL

%14

POLEN FİLTRESİ 108 C1

  • PSA B000975480

Orijinal  1 Günde Kargo

78.96TL

%10
78.82TL

%10

POLEN FİLTRESİ 407 BM

  • PSA 647943

Orijinal  1 Günde Kargo

253.12TL

%15
21.97TL

%15

POLEN FİLTRESİ 207 208 2008 B,M 6447,VY

  • BSG BSG 70-145-0...

Premium  1 Günde Kargo

21.97TL

%14

POLEN FİLTRESİ 407 BM

  • PSA 647904

Orijinal  1 Günde Kargo

128.76TL

%8

POLEN FİLTRESİ 639 BM A6398350347

  • BLUE PRINT BLU A...

Premium  1 Günde Kargo

91.70TL

%12
100.84TL

%16
117.78TL

%12

POLEN FİLTRESİ CLIO KANGO SYMBOL BM 7700424098

  • BOSCH BCH 198743...

Premium  1 Günde Kargo

41.24TL

%12
138.14TL

%13
12.85TL

%8

POLEN FİLTRESİ 307 308 C2 C3 C4 DS4 B,M 6447,KK

  • FILTRON FILT K 1...

Yan Sanayi  1 Günde Kargo

27.70TL

%16
130.08TL

%8
77.50TL

%14
77.06TL

%9
30.91TL

%8
131.60TL

%8

POLEN FİLTRESİ FIESTA BM

  • FD 2S6J 19G244 A...

Orijinal  1 Günde Kargo

93.60TL

%15

POLEN FİLTRESİ 107 BM

  • PSA 6479A5

Orijinal  1 Günde Kargo

131.87TL

%14
95.26TL

%10
76.42TL

%13
244.05TL

%17
32.89TL