Kaporta & Boya

Kaporta, arabayı kaplayan sac yüzey olarak adlandırılır. Motoru, aracın diğer parçalarını, kabin bölümünü kapatan bir levha olarak da tanımlayabiliriz. Zamanla darbelerden veya hava koşullarından kaynaklı hasar görebilir. Ufak tefek dokunuşlar dahi araçta kusur veya kusurlar oluşturabilir. Gözle görünür bu kusurlar, profesyonel kaporta boya servisi ile kolayca giderilir. Otolye ise, kaportasını düzeltmek isteyen araç sahiplerini, profesyonel kaporta servisi veren firmalarla tanıştırır. 

Kaporta Düzeltme Ustanın İşidir

Araçlarda boya ihtiyacı ne zaman söz konusu olmalıdır? Zamanla güneşten kaynaklı aracınızın üzerinde oluşabilen pas lekeleri varsa, göz ardı edilen çizikleriniz mevcutsa, kaza sonucu oluşan darbelerden kaynaklı, boyanın kalkma durumu varsa o zaman aracınızı boyatmak için kaporta boya servisi veren bir yere danışmanız gerekir.
Oto boya işlemleri yapılırken dikkat edilmesi gereken temel hususlardan birisi de işe titizlikle yaklaşabilmektir. Boyasının yapılacağı bölge öncelikle dikkatli bir şekilde zımparalanarak pürüzsüz ve boyaya hazır hale gelene kadar macunlama, spiralleme gibi işlemlerden geçer. Kaporta boyası araç gövdesine uygulanmadan önce gerekli astar atılır. Astarın atılmasıyla beraber mikro çatlakların da önüne geçildiğinde araç kaputu bir kat boya ile boyanır. Kuruma işlemi üzerine yapılacak olan ekstra bir kat boya sonrasında da vernikle beraber en parlak halini alır. Boyama işleminin yapıldığı atölyenin kapalı olması boyanın kalitesini kaybetmemesine yardımcıdır.
Dış darbeler sonucu kaputta oluşan göçüklerin, özel el aletler ve doğru teknikler (vakumlama) uygulandığında orijinalliğini kaybetmeden eski haline getirilmesi mümkündür. Vakumlama tekniği sayesinde araç, 2. el satışında kaputtan kaynaklı herhangi bir değer kaybı yaşamaz. Ancak onarımı vakumlama tekniği ile yapılamayan kaputlar, geleneksel yöntemlerle düzeltilip tekrar boyanma ihtiyacına gerek duyarlar. Düzeltmek için vakumlama tekniğine başvurmadan önce göçüğün boyutu kontrol edilmeli; büyük çapa sahip göçükler geleneksel yöntemlerle yapılmalıdır. Bu da maliyetli bir yöntemdir. Göçüğün olduğu yerdeki kaporta boyasının hasar görmemiş olmaması olması gerekir. Yeni model araçlar vakumlama için avantajlı konumdadırlar.

 

Mini Onarım

Onarım görmüş bir araba ile tamir işlemine girmemiş araba aynı değildir. Aracın tamire girip girmemesi bir yana hangi hasar yüzünden onarıldığı da oldukça önemlidir. Bu nedenle çeşitli kasko firmalarının sigorta poliçelerinde yer etmiş özel bir kavram bile var: Araç mini onarım. Özellikle ikinci el piyasası içinde; araç satın alma ve araç satma gibi durumlarda mini onarım aracınızın değer kaybının önüne geçmektedir.

Oto Mini Onarım Nedir ve Klasik Araba Tamirinden Farkı Var Mı?

Oto mini onarım, çevreye zararlı kimyasallar kullanılmadan araba tamirinde, işçiliğin ve teknolojinin ön planda tutulduğu güvenilir ve modern bir yöntemdir. Elbette klasik araba tamiri ile aynı değildir. Klasik tamir işlemine girmiş bir araç hasarlı olarak kabul edilirken mini onarım kapsamında yapılan araba tamiri için durum daha farklı olur. Kasko sigorta poliçeleri ile teminat altına alınmış olan ve küçük ölçekli hasarlar için kullanılan oto mini onarım teminatı, araç sahiplerine birçok konuda avantaj sağlar. Mini onarım teminatı içinde yer alan bu hasarlardan biri aracınızda oluştuysa, hem bedel ödemeden aracınızı tamir edebilir hem de hasarsızlık kapsamına giren aracınızın değer kaybetmesini önleyebilirsiniz.

Araç Mini Onarım Kapsamında Olan Hasarlar Hangileridir?

Mini onarım kapsamındaki araba tamiri işlemleri, belirlenen ölçü ve limitler arasında kalan hasarlar ve tamirler için uygulanır. Mini onarım teminatı altında olan araba tamiri işlemleri arasında boyalı ve boyasız kaporta düzeltme işlemleri (10 cm'ye kadar olan kaportada oluşan çizik, sıyrık ve göçükler için), dış darbeler sonucu aracın herhangi bir yerinde meydana gelmiş mini yama olarak bilinen sıyrıklar ve anahtar çizikleri, iç döşemelerde oluşan hasarlar (çizik, yırtık ve sigara yanığı), dış darbeler sonucu ön camdaki hasarı giderecek işlemler, halı ve döşemelerde meydana gelen leke çıkarma işlemleri, plastik tampon gibi araba aksamlarında meydana gelen göçük ve kayıp parçalar için yapılan araba tamiri işlemleri yer alır.
Otolye, araç mini onarım hizmeti sunan yüzden fazla oto servisini aynı platformda sizler için bir araya getirir. Otolye'de yer alan hizmet sağlayıcılarıyla telefonla ya da chat yaparak iletişim kurabilirsiniz. Hizmet sağlayıcıları hakkında yapılan yorumlara göz atabilir; aracınız için en kaliteli hizmete uygun fiyat teklifleri ile ulaşabilirsiniz. Şimdi, aracınız için ihtiyacınız olan ne varsa Otolye'de elinizin altında!

"Güvenilir Kaportacı Nasıl Bulurum," Dediğiniz Anda Otolye'ye Bekleriz...

Aracınızı, zamanla sahip olduğu çiziklerinden ya da darbe sonrası hasarlarından arındırmak istiyor ama nereye götüreceğinizi bilemiyor musunuz? Otolye, anlaşmalı olduğu yüzlerce otomobil servisini ve hizmet almak isteyen araç sahiplerini aynı noktada buluşturuyor. Araç sahipleri Otolye sayesinde, bakım ve servis atölyelerini kolayca bulabiliyor; telefon ya da chat yolu ile hızlıca iletişim kurabiliyor. Siz de farklı firmalardan alacağınız fiyat teklifleri sayesinde, adresinize en yakın firmalar arasında kolayca seçim yapabilir; en uygun fiyatla en iyi hizmeti alabilirsiniz.

 

PEUGEOT NEV Yetkili Servis Yaptığı işlemlere garanti vermektedir. Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır.
Şu an açık     
Ara
HYUNDAİ NEV Yetkili Servis Bahçelievler bölgesinde bulunmaktadır Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır.
Şu an açık     
Ara
ESSAA OTOMOTİV Özel Servis Servis çok lükstür. Ailecek gidilebilir.
Şu an açık     
Ara
MHS OTO ONARIM İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. Özel Servis Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Kaporta & Boya Uzmanı
Şu an açık     
Ara
OPC Özel Servis Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
AKUZ OTO Özel Servis Üsküdar bölgesinde ulaşımı rahat konumda sanayi dışında bulunmaktadır. Ailecek gidilebilir.
Şu an açık     
Ara
KIRAÇ OTOMOTİV Özel Servis Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
MOTİF OTOMOTİV Özel Servis Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
EMİRLER OTO Özel Servis Ailecek gidilebilir. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
OTOLİNE Özel Servis Audi, BMW, Mercedes, Seat, Skoda, Volkswagen uzmanlıklarıyla Binek ve ticari araç gruplarında Bakım & Mekanik, Kaporta & Boya gibi bir çok servis hizmeti vermektedir. Ücretsiz Wi-Fi bulunur.
Şu an açık     
Ara
KUZEY OTO Özel Servis Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Hyundai, Renault uzmanlıklarıyla Binek ve ticari araç gruplarında Bakım & Mekanik, Kaporta & Boya gibi bir çok servis hizmeti vermektedir. Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır.
Şu an açık     
Ara
ATAŞEHİR OTO Özel Servis Ailecek gidilebilir. Serviste vakit geçirebileceğiz bir oturma alanı bulunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
DRM OTO Özel Servis Citroen, Fiat, Ford, Opel, Peugeot uzmanlıklarıyla Binek ve ticari araç gruplarında Bakım & Mekanik, Kaporta & Boya gibi bir çok servis hizmeti vermektedir. Ücretsiz Wi-Fi bulunur.
Şu an açık     
Ara
BURDA OTOMOTİV SERVİS Özel Servis Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. Garanti Bankası, İş Bankası kredi kartlarına taksit imkanı sunmaktadır.
Şu an açık     
Ara
ADA OTOMOTİV Özel Servis Honda uzmanlıklarıyla Binek ve ticari araç gruplarında Bakım & Mekanik, Kaporta & Boya gibi bir çok servis hizmeti vermektedir. Otolye hizmet standartlarına uygun olarak çalışmaktadır.
Şu an açık     
Ara